Matka a otec, rodiče Karla Gotta
Úvod » Rodiče a sourozenci Karla Gotta

Rodiče a sourozenci Karla Gotta

 

VŠE O SMRTI ZPĚVÁKA KARLA GOTTA SLEDUJTE NA BLESK.CZ

Maminka Karla Gotta

Marie Gottová, matka Karla Gotta, se narodila v roce 1911. Zpěvák měl se svojí maminkou velmi dobrý vztah, bližší než s otcem, jak sám přiznává. Matka ho podporovala v malování a později i ve zpívání, pomohla mu v úplných začátcích kariéry.

Zpěvákova matka vždycky toužila po vnoučatech a synovi to neustále kladla na srdce. O prvním Gottově dítěti, neplánované dceři Dominice, ze vztahu s tanečnicí Antonií Zacpalovou se však nikdy nedozvěděla. Gott před ní potomka záměrně tajil. Jak sám uvedl, maminka prý byla hodně konzervativní a Dominika se narodila v době, kdy se nehodilo mít dítě a nežít s jeho matkou. Karel Gott zpětně dodává, že kdyby věděl, jak špatně zdravotně na tom matka je, k dceři by se jí přiznal.

Marie Gottová zemřela v roce 1977 v šedesáti šesti letech na infarkt. O matčině skonu se zpěvák dozvěděl těsně před koncertem ve Frankfurtu nad Mohanem. I tak ale koncert odzpíval.

Otec Karla Gotta

Karel Gott starší, otec Karla Gotta, se narodil roku 1911 v Plzni. Pracoval například ve Škodových závodech, na ministerstvu těžkého strojírenství či dva roky jako ředitel závodu Janky Radotín. Zpěvák nevycházel s otcem tak dobře jako s matkou. Ve spoustě věcech si nerozuměli. Po matčině smrti v roce 1977 mu chtěl prý mnohé vyprávět, ale z jeho očí jako by vyčetl: „Je fajn, že jsi se mnou, ale proč sis nevzpomněl dřív?“. Zpěvák lituje, že se otci více nevěnoval. Byl to prý hodný člověk, dobrák. Často spolu vedli spory o politiku a další žabomyší války. Na základě toho později vznikla píseň Tátovi.

Zpěvák vyšel s pravdou najevo, neboť informaci o dítěti otiskl německý časopis Das Goldene Blatt a později Mladý svět. Nemohl tedy už déle nic tajit. Navíc věděl, že otec je velmi nemocný a nezbývá mu už příliš času.

Karel Gott starší zemřel v roce 1982 v jednasedmdesáti letech na následky vleklých a vážných problémů s ledvinami. V den otcovy smrti čekala zpěváka premiéra vánočních vystoupení. Stejně jako v případě matčiny smrti, ani tentokrát koncert nezrušil. Karel Gott se přiznal k dceři Dominice aspoň otci, avšak až v roce 1982, pár měsíců před jeho smrtí.

Matka a otec, Karel Gott rodiče

Rodiče Karla Gotta – matka Marie a otec Karel

Úmrtí rodičů Karla Gotta

Gottovy rodiče leží na hřbitově ve vesnici Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kde sám zpěvák prožil kus dětství, zejména několikery letní prázdniny. Jde o malý skromný náhrobní kámen, na němž je vytesáno Rodina Gottova. O hrob se stará hlavně Karlova sestřenice Hana, která bydlí poblíž. V rodinném hrobě kromě Gottových rodičů odpočívají také jeho prarodiče, rodina Klečánkova, a Lelkovi, rodiče a prarodiče paní Hany.

Karel Gott přiznává, že na matčině podlomeném zdraví se podepsaly také výslechy StB, kterým se musela podrobit. Zpěvák se totiž v roce 1971 ve svých jednatřiceti letech rozhodl bez povolení úřadů zůstat v západním Německu. Státní bezpečnost ho obvinila z trestného činu nedovoleného opuštění republiky. V Československu mu zabavila veškerý majetek jeho i rodičů, obstavila veškerá konta a snažila se zpěváka přimět k návratu pohrůžkou, že Gottovy rodiče pošle do vězení. Gott přitom tehdy ve skutečnosti emigrovat nechtěl. Chtěl si prý jen tímto způsobem vymoci na úřadech v Praze více respektu a osobní svobody související s jeho uměleckou tvorbou.

StB podrobila zpěvákovy rodiče řadě tvrdých výslechů. Jeho matka, už tehdy velmi nemocná, víceméně interpretovala synova slova. Tvrdila, že mu vadí, jak je mu bráněno v aktivnější činnosti, že je omezován co do rozsahu vystupování apod. Otec mluvil podobně. Jako důvody, které mohly zpěvákovo rozhodnutí nevrátit se do republiky ovlivnit, uváděl ty pracovního charakteru.

Sourozenci Karla Gotta

Karel Gott nemá žádné sourozence, je jedináček.

Malý Karel Gott jedináček

Malý Karel Gott, dětství

Životopis Karla Gotta

V roce 2015 byla Karlu Gottovi diagnostikována rakovina

Karel Gott a jeho životní partnerky

Dcery a vnoučata Karla Gotta

Chcete vědět, kde a jak bydlí Karel Gott?

Malíř Karel Gott


 

Fotogalerie